تبلیغات
شهرسازی و برنامه ریزی منطقه ای - قانون برنامه چهارم توسعه - بخش دوم(3)
 
شهرسازی و برنامه ریزی منطقه ای
دوباره می سازمت وطن به خشت جان می سازمت
دوشنبه 16 اردیبهشت 1392 :: نویسنده : javad vesali

تصویب كننده :سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور

بخش دوم با عنوان «حفظ محیط زیست، آمایش سرزمین و توازن منطقه‌ای» شامل فصول زیر است:

فصل پنجم: حفظ محیط زیست

فصل ششم: آمایش سرزمین و توازن منطقه‌ای

ماده 75

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور مكلف است، با همكاری سایر دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط، به‌منظور بهره‌گیری از قابلیتها و مزیتهای سرزمین در راستای ارتقای نقش و جایگاه بین‌المللی كشور و تعامل مؤثر در اقتصاد بین‌المللی، راهبردها و اولویتهای آمایشی ذیل را در قالب برنامه‌های اجرایی از ابتدای برنامه چهارم، به مرحله اجرا درآورد:

الف: بهره‌گیری مناسب از موقعیت و توانمندی‌های عرصه‌های مختلف سرزمین، برای توسعه علم و فناوری و تعامل فعال با اقتصاد جهانی، از طرق مختلف از جمله تعیین مراكز و پاركهای فناوری علمی, تحقیقاتی تخصصی و همچنین تعیین نقش و عملكرد مناطق آزاد و ویژه اقتصادی.

ب: استفاده مناسب از قابلیت و توان كلان‌شهرها، در جهت تقویت نقش فراملّی و ارتقای جایگاه بین‌المللی كشور، از طریق تقویت مدیریت توسعه, برنامه‌ریزی و اجرا در این شهرها, تعیین حوزه عملكرد فراملّی و بین‌المللی هر یك و انتقال همزمان وظایف ملّی و منطقه‌ای آنها به سایر شهرها.

ج: بهره‌گیری مناسب، از قابلیتهای ترانزیتی كشور، از طریق اولویت‌بندی محورهای خاص در دالانهای ارتباطی شرقی - غربی و شمالی - جنوبی كشور و تدوین برنامه توسعه مبادی, شبكه‌ها و نقاط خاص واقع بر این محورها.

د: آماده‌سازی عرصه‌های مختلف سرزمین، برای پذیرش فعالیتهای جدید و ایجاد فرصتهای شغلی متناسب با قابلیت هر منطقه، از طریق تكمیل, توسعه و تجهیز شبكه‌های زیربنایی.

هـ: بهره‌گیری از آثار انتشاری سرمایه‌گذاری‌های ملّی و فراملّی، در توسعه مناطق پیرامونی (به ویژه دشتها و پیرامون سدها)، از طریق تهیه برنامه‌های چند بخشی و گسترش شیوه‌های نوین معیشت و فعالیت و ساماندهی استقرار جمعیت و فعالیتها.

و: بهره‌گیری از منابع غنی نفت و گاز (به ویژه مناطق گازی پارس جنوبی)، در توسعه فعالیتهای مرتبط و صنایع انرژی‌بر و سازماندهی جدید استقرار جمعیت و فعالیتها در حاشیه جنوبی كشور، برمبنای آن.

ز: توسعه مناطق مرزی با هدف تقویت همگرایی‌های ملّی و پیوند مناطق مرزی با اقتصاد ملّی و فراملّی.

ح: بهره‌گیری از قابلیتهای محیطی, اقتصادی, اجتماعی و فرهنگی مناطق روستایی كشور، از طریق توسعه منابع انسانی, تنوع‌بخشی به فعالیتهای اقتصادی, ساماندهی نظام ارائه خدمات سطح‌بندی شده و اصلاح نظام برنامه‌ریزی توسعه روستایی، با تأكید بر افزایش هماهنگی و محلی نمودن فرایند آن.

ماده 76

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور موظف است، در راستای ایجاد هماهنگی بین فعالیتهای دستگاه‌های اجرایی, آن دسته از اهداف و مضامین برنامه چهارم كه تحقق آنها مستلزم مشاركت چند بخش و چند استان می‌باشد را در قالب برنامه‌های ویژه (فرابخشی) تدوین و نقش هر یك از دستگاه‌های اجرایی را در چارچوب وظایف قانونی هر دستگاه مشخص نماید. كلیه دستگاه‌های اجرایی بخشی و استانی موظف‌اند، عملیات و اقدامهای این‌گونه برنامه‌ها را كه توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور تعیین می‌گردد, در برنامه اجرایی خود منظور و اجرا نمایند.

ماده 77

به دولت اجازه داده می‌شود، به منظور هماهنگی در امور عمرانی و توسعه‌ای بین استانی، نسبت به منطقه‌بندی كشور از دیدگاه آمایش سرزمین و ایجاد نهادهای هماهنگ كننده و تعیین وظایف آنها در سطح فرا استانی اقدام نماید. آیین‌نامه اجرایی این ماده، با پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور و هماهنگی دستگاه‌های ذی‌ربط تهیه و به تصویب هیئت وزیران می‌رسد.

ماده 78

نسبت معینی از درآمدهای واریز شده به خزانه معین هر استان، در قالب بودجه سالانه به تأمین بودجه استان (هزینه‌ای و سرمایه‌ای) همان استان اختصاص می‌یابد. نسبتهای مذكور به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور توسط هیئت وزیران تعیین می‌گردد.

ماده 79

عناوین برنامه‌های عمرانی و آن دسته از وظایف دولت كه نتایج كاربردی آن از محدودة استان فراتر نباشد (وظایف استانی) و می‌بایست در قالب بودجه استانی تأمین اعتبار شود، به پیشنهاد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور به تصویب هیئت وزیران خواهد رسید.

ماده 80

سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور مكلف است، به هنگام تنظیم بودجه سالانه، درآمدها و واگذاری دارایی‌های استانی پیش‌بینی شده توسط شورای برنامه‌ریزی و توسعه استانها، كه سرجمع آن در قانون بودجه مشخص شده است، را در قالب ردیفها و عناوین مستقل مشخص كرده و به تفكیك هر استان ابلاغ نماید.

ماده 81

الف: از ابتدای برنامه چهارم، بودجه سالانه استانها، بر اساس سند ملّی توسعه استان به مرحله اجرا در می‌آید. بودجه سالانه استان شامل: درآمدها و سایر منابع استان، سهم اختصاص یافته از منابع ملّی و سرجمع اعتبارات هزینه‌ای و تملك دارایی‌های سرمایه‌ای در قانون بودجه كل كشور می‌باشد و (به صورت "سند بودجه سالانه استان" در قالب قراردادی تنظیم و بین رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور) مبادله می‌گردد.

ب: ”سند بودجه سالانه استان“ كه تعهدات شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور, برای اجرای برنامه توسعه استان را مشخص می‌نماید, مشتمل بر اهداف كمی استان, شاخصهای هدف هر بخش, اعتبارات تملك دارایی‌های سرمایه‌ای و اعتبارات هزینه‌ای استان می‌باشد.

ج: طرحهای ملّی كه منافع آن شامل: چند استان و یا كل كشور می‌گردد، توسط دستگاه‌های اجرایی ملّی اجرا خواهد شد.

د: سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی كشور مكلف است، نظام تنظیم بودجه استان را در چارچوب "سند ملّی توسعه استان" ظرف مدت شش ماه از تصویب این قانون تهیه و به تصویب هیئت وزیران برساند.

ماده 82

دولت مكلف است، در اجرای كامل نظام درآمد - هزینه استان، اقلام درآمدی زیر را به عنوان درآمد استانی وصول و از طریق خزانه‌داری كل به خزانه معین استان واریز و در اجرای وظایف جاری و عمرانی استانی، هزینه نماید:

الف: كلیه مالیاتهای مستقیم (به استثنای مالیات بر شركتهای دولتی).

ب: مالیات بر كالاها و خدمات به استثنای حقوق ورودی.

ج: آن دسته از درآمدهای حاصل از مالكیت دولت كه وصول آنها در همه استانهای كشور عمومیت دارد.

د: درآمدهای حاصل از خدمات كه در استانها عرضه می‌شود و توسط دستگاه‌های استانی وصول می‌گردد، به استثنای درآمد ناشی از انفال و خدمات قضایی دادگستری جمهوری اسلامی.

  1. هـ: درآمدهای حاصل از جرایم و خسارات كه در استانها وصول می‌شود به استثنای درآمد ناشی از جرایم مبارزه با قاچاق و مواد مخدر
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
جمعه 10 شهریور 1396 11:07 ق.ظ
Someone essentially help to make severely articles I would state.

This is the first time I frequented your website page and thus far?
I surprised with the analysis you made to make this particular submit amazing.
Wonderful task!
جمعه 25 فروردین 1396 06:34 ب.ظ
I know this site presents quality depending posts
and other stuff, is there any other web
page which gives these kinds of information in quality?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

دریافت كد ساعت
----------------------------------------------------------------------------------------------------

-----------------------------------------------------------------------------------------------------